Отець Іван Мащак

 
 

Отець Іван Мащак
 

Великим громадським активістом був ще один бібрський катехит - отець Іван Мащак. Свою священичу діяльність почав у Бібрці з січня 1914 року. Його ім’я теж було добре відоме у просвітянських колах Бібреччини. Певний час він входив у по­вітовий комітет по спорудженню Дому «Просвіти» у Бібрці.


Нам вдалось дістати цікавий матеріал про о. Івана Мащака. В ньому йдеться про тяжке і трагічне життя священнослужителя. Подаємо цей опис без скорочень:


«...Отець Іван Мащак народився 14 січня 1885 року в селі Керманичі біля Пе­ремишля. В 1913 р. став жонатим священиком львівської архиєпархії. Спершу був катехитом у Ходорові, згодом у Бібрці, а потім полевим духовником Української Галицької Армії і знову катехитом у Бібрці. Один рік був інтернований польською владою. Опісля душпастирював в парохії Селиська і Ганачівці. В 1930-тих роках став парохом сіл Баківці, Трибоківці, Жабокруки, Любешка, Волохова і Репехів, де розвинув ревну і широку душпастирську працю серед вірних і що другий рік запрошу­вав Отців Редемптористів на місії, зокрема о. Карла Більке і о. Михайла Лемішку. В 1933 році зорганізував 500 своїх парохіян, що взяли участь у католицькому здвизі «Українська Молодь Христові». Вони марширували цілу ніч з хоругвами, щоб на час прийти до Львова. В 1938 році був засуджений польським судом на 6 місяців тюрми за українізацію метрик з дворічним завішанням. За його ревну працю Слуга Божий митрополит Андрей іменував його почесним радником Митрополичої Консисторії, стрілицьким містодеканом, дозволяючи носити крилошанські відзнаки.


Пережив мужньо першу спробу більшовицького панування в 1939-1941рр. Отець Мащак був арештований німцями в лютому 1942 р., разом з десятьма сво­їми парафіянами, в церкві у с. Трибоківці, зараз по Службі Божій. Його перевезено до Ходорова і після слідства звільнено.


Був арештований совєтською владою 27 березня 1950 року. Перебував у тюрмі в Дрогобичі, а згодом у київській тюрмі і там був засуджений через«Особое совєщаніє» на 25 років каторжної роботи, з яких 5 років відбув при зрубуванні лісів, а на 6-му році був звільнений у висліді амнестії за окремим підписом, що ніколи і нікому не розкаже, як його судили і де відбував кару.

Повернувшись до Галичини з відмороженими ногами, осів у селі Горожанка Ве­тка біля Рудок, де жив до смерти, 13 жовтня 1964 року. У своїх листах до синів у Німеччині і Англії писав, між іншим, що «на терені Галичини доходять до вірних, переписувані і передавані з рук до рук, послання митрополита Йосифа з Далекого Сибіру і відомості про третій засуд за послання після острої заборони що-небудь писати».


На початку жовтня 1964 року о. Мащак дістав параліч частини мозгу і його перевезено до шпиталя у Львові під опіку д-ра Барвінського. Хворий був ввесь час при­томний і відзискавши мову зажадав привести йому українського католицького свя­щеника, щоб могти висповідатися. Сповідником був (у світській одежі) священик-угдемпторист. При цій нагоді попросив рідню, щоб дала знати синам, а через них до Риму, що він ціле життя служив Українській Католицькій Церкві й українському народові і ніколи не покорився московському патріархові. Помер у шпиталі у Львові 13 жовтня 1964 року і похоронений на Личаківському цвинтарі».


http://ya-bibrka.esy.es/my-city/histori/dukhovne-zhyttia-hromady/34-otets-ivan-mashchak

 

                                *          *         *

 

Як розповідала моя мама Катерина Тиха (Підвірна), о. Іван Мащак відзначався ревним служінням Богу і Україні. Згадувала піші прощі до Зарваниці, які він регулярно організовував, інші подвижницькі справи духівника. Дуже тяжко пережили парохіяни його ув'язнення московськими сатрапами, знали про тяжку долю священика на каторзі і повернення з обмороженими ногами.

Можливо і не випадково в Закривці, мешканці якого любили і високо цінили отця Івана Мащака, храм названо ім'ям Івана Хрестителя.

 

Іван ТИХИЙСоздан 26 янв 2016  Комментарии       
Всего 1, последний 2 года назад
phucal 01 янв 2018 ответить
Отець Іван Мащак, син священика Осипа Мащака, народився у с. Бахір (нині ґміни Динів Жешувського повіту Підкарпатського воєв-ва, Польща). Закінчив духовну семінарію 1910, рукопокладений 15 листопада 1913. Іменований 1 березня 1919 духовником УГА, служив при НКГА в Ходорові, але за Збручем не був.
Имя или Email


При указании email на него будут отправляться ответы
Как имя будет использована первая часть email до @
Сам email нигде не отображается!
Зарегистрируйтесь, чтобы писать под своим ником
 
Погода в Україні Село Закривець Всі фото села Закривець Народний часопис жидачівщини НОВИЙ ЧАС!
Закривець 
бесплатный счетчик
ню фото

Туроператор ДП "РАЗОМ-ТУР"

бесплатный счетчик