Отець Іван Мащак

 
 

Отець Іван Мащак
 

Великим громадським активістом був ще один бібрський катехит - отець Іван Мащак. Свою священичу діяльність почав у Бібрці з січня 1914 року. Його ім’я теж було добре відоме у просвітянських колах Бібреччини. Певний час він входив у по­вітовий комітет по спорудженню Дому «Просвіти» у Бібрці.


Нам вдалось дістати цікавий матеріал про о. Івана Мащака. В ньому йдеться про тяжке і трагічне життя священнослужителя. Подаємо цей опис без скорочень:


«...Отець Іван Мащак народився 14 січня 1885 року в селі Керманичі біля Пе­ремишля. В 1913 р. став жонатим священиком львівської архиєпархії. Спершу був катехитом у Ходорові, згодом у Бібрці, а потім полевим духовником Української Галицької Армії і знову катехитом у Бібрці. Один рік був інтернований польською владою. Опісля душпастирював в парохії Селиська і Ганачівці. В 1930-тих роках став парохом сіл Баківці, Трибоківці, Жабокруки, Любешка, Волохова і Репехів, де розвинув ревну і широку душпастирську працю серед вірних і що другий рік запрошу­вав Отців Редемптористів на місії, зокрема о. Карла Більке і о. Михайла Лемішку. В 1933 році зорганізував 500 своїх парохіян, що взяли участь у католицькому здвизі «Українська Молодь Христові». Вони марширували цілу ніч з хоругвами, щоб на час прийти до Львова. В 1938 році був засуджений польським судом на 6 місяців тюрми за українізацію метрик з дворічним завішанням. За його ревну працю Слуга Божий митрополит Андрей іменував його почесним радником Митрополичої Консисторії, стрілицьким містодеканом, дозволяючи носити крилошанські відзнаки.


Пережив мужньо першу спробу більшовицького панування в 1939-1941рр. Отець Мащак був арештований німцями в лютому 1942 р., разом з десятьма сво­їми парафіянами, в церкві у с. Трибоківці, зараз по Службі Божій. Його перевезено до Ходорова і після слідства звільнено.


Був арештований совєтською владою 27 березня 1950 року. Перебував у тюрмі в Дрогобичі, а згодом у київській тюрмі і там був засуджений через«Особое совєщаніє» на 25 років каторжної роботи, з яких 5 років відбув при зрубуванні лісів, а на 6-му році був звільнений у висліді амнестії за окремим підписом, що ніколи і нікому не розкаже, як його судили і де відбував кару.

Повернувшись до Галичини з відмороженими ногами, осів у селі Горожанка Ве­тка біля Рудок, де жив до смерти, 13 жовтня 1964 року. У своїх листах до синів у Німеччині і Англії писав, між іншим, що «на терені Галичини доходять до вірних, переписувані і передавані з рук до рук, послання митрополита Йосифа з Далекого Сибіру і відомості про третій засуд за послання після острої заборони що-небудь писати».


На початку жовтня 1964 року о. Мащак дістав параліч частини мозгу і його перевезено до шпиталя у Львові під опіку д-ра Барвінського. Хворий був ввесь час при­томний і відзискавши мову зажадав привести йому українського католицького свя­щеника, щоб могти висповідатися. Сповідником був (у світській одежі) священик-угдемпторист. При цій нагоді попросив рідню, щоб дала знати синам, а через них до Риму, що він ціле життя служив Українській Католицькій Церкві й українському народові і ніколи не покорився московському патріархові. Помер у шпиталі у Львові 13 жовтня 1964 року і похоронений на Личаківському цвинтарі».


http://ya-bibrka.esy.es/my-city/histori/dukhovne-zhyttia-hromady/34-otets-ivan-mashchak

 

                                *          *         *

 

Як розповідала моя мама Катерина Тиха (Підвірна), о. Іван Мащак відзначався ревним служінням Богу і Україні. Згадувала піші прощі до Зарваниці, які він регулярно організовував, інші подвижницькі справи духівника. Дуже тяжко пережили парохіяни його ув'язнення московськими сатрапами, знали про тяжку долю священика на каторзі і повернення з обмороженими ногами.

Можливо і не випадково в Закривці, мешканці якого любили і високо цінили отця Івана Мащака, храм названо ім'ям Івана Хрестителя.

 

Іван ТИХИЙСоздан 26 янв 2016  Комментарии       
Имя или Email


При указании email на него будут отправляться ответы
Как имя будет использована первая часть email до @
Сам email нигде не отображается!
Зарегистрируйтесь, чтобы писать под своим ником
 
Погода в Україні Село Закривець Всі фото села Закривець Народний часопис жидачівщини НОВИЙ ЧАС!
Закривець 
бесплатный счетчик
ню фото

Туроператор ДП "РАЗОМ-ТУР"

бесплатный счетчик