Всеукраїнська газета "Рідне село Україна" про Закривець

 

Всеукраїнська газета "Рідне село Україна" про Закривець
Маленьке, але завзяте


Цивілізація на краю цивілізації


Закривець – єдине на Львівщині село, куди не ходить автобус. Там миють волосся курячими яйцями, мріють про магазин, проте створили власний сайт

 

Дрібне від витоків


Великої громади у Закривці не було ніколи: найбільше жителів – близько сотні людей – мешкало у 40-50-х роках минулого століття. Заснували село сто років тому Максим Підвірний (дідусь нашого співрозмовника Івана Тихого) й Олекса Комар. Вони вдвох розкорчовували ліс навкруги, створили тут родини. Ще раніше, в татаро-монгольські часи, на місці нинішнього Закривця діяв монастир. Селяни неодноразово знаходили в себе на городах предмети побуту давньої доби. Чому ними досі не зацікавились археологи – невідомо.

 

Свято Закривця відбулося один раз, у 2012 році, а спогади хвилюють і досі Це унікальне місце: лише 30 жителів, немає транспортного сполучення, школи, медпункту, пошти. У магазин селяни ходять пішки до сусідніх Трибоківців за три кілометри, інколи кілька разів на день. На щастя, більшість продуктів харчування люди виробляють самотужки. Ще й жартують: мовляв, здоровіші будемо!


- У нас усе своє: хліб, м’ясо, овочі, фрукти, молочні продукти, – розповідає місцевий житель Іван Тихий. – Це краще, ніж їсти покупну картоплю та думати, чи не помилився виробник із кількістю добрив під час вирощування. Власне кажучи, ми з дружиною переїхали сюди на пенсії саме заради здорової їжі, щоб дітей та онуків годувати. Хоча магазину  все одно бракує. Нам би хоч раз на тиждень якусь автолавку, – і всі були б на сьомому небі від щастя!

 

«Бузькове» мило

 

Побут у Закривці схожий на прадідівський: тут досі миють волосся курячими яйцями, а посуд – гірчицею. Замість мила використовують так звану «бузькову траву», яка добре милиться і чудово пахне. Дезодоранти – теж трав’яні. І дешево, і корисно, і купувати ніде не треба, що найбільш актуально.


– Ви не думайте, що ми тутзовсім відстали від життя, –

усміхається Іван Тихий. – Є мобільний зв’язок, інтернет. Навіть персональний сайт села, який я створив кілька років тому!

Правда чи ні – але подейкують, що саме цей аматорський сайт врятував село від знищення. Голова Баковецької сільради (куди входить і Закривець) Ігор Лалак дуже здивувався, що на його території лиш у найменшої громади є сторінка в інтернеті, й вирішив село залишити. Хоча вже йшлося про його ліквідацію. Після цього сільрада допомогла побудувати у Закривці церкву та влаштувала День села.


Це свято відбулося лише один раз, у 2012 році, але люди й досі згадують його зі сльозами радості – настільки мало в їхньому житті подібних подій.

 

Два коні і три автівки

 

Головна проблема Закривця – відсутність транспорту. Незважаючи на обіцянки влади, жоден перевізник не  виявив бажання працювати на цьому неприбутковому маршруті. Адже пасажирів можна перелічити на пальцях. Проте селяни не втрачають надії:

– Можна було б домовлятися з водієм і дзвонити йому, тільки коли треба їхати, – пропонує наш співрозмовник. – Ми– люди дисципліновані, нікого не підведемо! Крім того, двадцятьом жителям з найближчих хуторів Разова Долина, Перековки, Грабське теж конче потрібен автобус.


На все село – лише п’ять щасливчиків, що мають транспорт – автомобілі та коней; вони час від часу й виручають сусідів. Хоча це незручно, бо село розкинуте по великій території,

між хатами чимала відстань.


Половина жителів працюють Львові, до якого 40 км. І знаєте, як вони дістаються до роботи? Спочатку 40 хвилин пішки до Трибоківців, потім годину на місцевому автобусі. Решта закривчан сидять удома: вирощують корів, свиней, гусей, індиків. Деякі возять молочну продукцію на ринок.

 

Від 6 до 93 років

 

Дивно, але населення маленького, Богом забутого села не обмежується пенсіонерами: тут є три молоді родини, п’ятеро школярів. Найменша Юстинка щойно стала першокласницею.

А старша – 93-річна Пелагея Кіндзер. Вона хоч і живе через річку Любешку на хуторі Грабське, але всі її вважають «своєю». Старенька досі порається по господарству, обробляє

чималий город. У цій місцевоті довгожителі не виняток, а, скоріше, норма. Говорять, «винувата» тутешня цілюща вода, яка багатьох вилікувала від шлункових та інших хвороб.


Є у закривчан мрія: щоб хтось багатий закохався в чудову природу та заснував тут туристичний бізнес – базу відпочинку чи санаторій. Місце справді хороше для «зеленого туризму»: є ліс, річка, краєвиди, чисте повітря. Наразі є три готових будинки, що продаються, і повно ділянок для забудови.


Наталія Федорова

 

Газета "Рідне село", 8 жовтня 2014 р. № 19 (068)

 

 http://www.ridneselo.com/sites/default/files/19-ridneselo-2014-10-01.pdf

 

Мешканці найменшого на Львівщині села щиро вдячні пані Наталії і усьому колективу редакції газети "Рідне село" за увагу до Закривця, його популяризацію у всеукраїнському часописі.

 

Дай Вам Боже здоров'я і нових творчих злетів!
Обновлен 02 ноя 2014. Создан 13 окт 2014  Комментарии       
Имя или Email


При указании email на него будут отправляться ответы
Как имя будет использована первая часть email до @
Сам email нигде не отображается!
Зарегистрируйтесь, чтобы писать под своим ником
Погода в Україні Село Закривець Всі фото села Закривець Народний часопис жидачівщини НОВИЙ ЧАС!
Закривець 
бесплатный счетчик
ню фото

Туроператор ДП "РАЗОМ-ТУР"

бесплатный счетчик